- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The Linux-based GXP2130 v2 is a standard enterprise-grade IP phone that features up to 3 lines, 4 XML programmable soft keys, 8 programmable BLF extension keys, dual Gigabit network ports, and 4-way voice conferencing. A 2.8 inch color LCD screen and HD audio allow for a crisp display and high quality calls. The GXP2130 v2 comes equipped with Blueooth, Electronic Hook Switch (EHS) support for Plantronics headsets to allow for flexibility. The phone also comes pre-loaded with weather and currency exchange apps. Ideal for SMBs, enterprises and SOHOs, the GXP2130 v2 is the perfect choice for users looking for a high quality, feature rich IP phone with advanced functionality that is simple to use.
- 3 dual-color line keys (with 3 SIP accounts). 4 programmable context sensitive soft keys. Up to 4-way conferencing, and 8 dual-color BLF extension keys
- 320x240 TFT color LCD
- Dual switched auto-sensing,
- 10/100/1000Mbps
- Gigabit network ports, PoE, EHS (Electronic Hook-Switch) with Plantronics headsets
- Automated provisioning using TR-069 or AES encrypted XML configuration file,
- TLS/SRTP/HTTPS
- for advanced security and privacy protection
- Integrated real-time web applications [weather, currency, etc.
(GXP2130)
| • | 320x240 TFT color LCD | |
| • | 3 dual-color line keys (with 3 SIP accounts), 4 programmable context- sensitive soft keys, up to 4-way conferencing, and 8 dual-color BLF extension keys | |
| • | Dual switched auto-sensing 10/100/1000Mbps Gigabit network ports, PoE, EHS (Electronic Hook-Switch) with Plantronics headsets | |
| • | Automated provisioning using TR-069 or AES encrypted XML configuration file, TLS/SRTP/HTTPS for advanced security and privacy protection | |
| • | Integrated real-time web applications [weather, currency, etc.] | |
| Network Interfaces | |
| • | Dual switched auto-sensing 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet ports with integrated PoE |
| Graphic Display | |
| • | 2.8 inch (320x240) TFT color LCD |
| Feature Keys | |
| • | 3 line keys with up to 3 SIP accounts, 8 speed-dial/BLF extension keys with dual-color LED, 4 programmable context sensitive softkeys, 5 navigation/menu keys, 11 dedicated function keys for: MESSAGE (with LED indicator), PHONEBOOK, TRANSFER, CONFERENCE, HOLD, HEADSET, MUTE, SEND/REDIAL, SPEAKERPHONE, VOL+, VOL |
| Voice Codec | |
| • | Support for G.729A/B, G.711µ/a-law, G.726, G.722 (wide-band), in-band and out-of-band DTMF (in audio, RFC2833, SIP INFO) |
| Auxiliary Ports | |
| • | RJ9 headset jack (allowing EHS with Plantronics headsets) |
| HD Audio | |
| • | Yes, both on handset and speakerphone |
| Base Stand | |
| • | Yes, allow 2 angle positions |
| Wall Mountable | |
| • | Yes |
| Upgrade/Provisioning | |
| • | Firmware upgrade via TFTP/HTTP/HTTPS, mass provisioning using TR-069 or encrypted XML configuration file |
| Power & Green Energy Efficiency | |
| • | Universal power adapter included: Input: 100-240VAC; Output: +12VDC, 0.5A (6W) |
| • | Integrated PoE (Power-over-Ethernet) 802.3af, Class 2 |
| Physical | |
| • | Dimension: 193mm (W) x 211mm (L) x 85mm (H) |
| • | Unit weight: 0.81kg; Package weight: 1.44kg |
| Temperature and Humidity | |
| • | 0 ~ 40ºC (32 ~ 104ºF ), |
| • | 10 ~ 90% (non-condensing) |
| SKU | GXP2130 |
| Barcode # | 6947273701569 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






