- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
.jpg)
.jpg)
The GXP1610 is a simple-to-use IP phone for small-to-medium businesses (SMBs) and home offices.
This Linux-based model features a single SIP account, up to 2 call appearances and 3 XML programmable soft keys. A 132x48 LCD screen creates a clear display for easy viewing. Additional features such as dual switched 10/100 Mbps ports, multi-language support, Electronic Hook Switch support for Plantronics headsets, call-waiting and 3-way conferencing allow the GXP1610 to be a high quality, user-friendly and dependable IP phone.
(GXP1610)
| • | Single SIP account, up to 2 call appearances, 3 XML programmable context-sensitive soft keys, 3-way conferencing, multi-language support | |
| • | Personalized music ring tone/ring back tone and integration with advanced Web and enterprise applications, local weather service | |
| • | Dual-switched 10/100 Mbps ports | |
| • | Use with Grandstream’s UCM6100 series IP PBX appliance for Zero-Config provisioning, 1-touch call recording and more | |
| • | Full-duplex hands-free speakerphone with advanced acoustic echo cancellation, Electronic Hook Switch (EHS) with Plantronics headsets | |
| • | Automated provisioning using TR-069 or encrypted XML configuration file, SRTP and TLS for advanced security protection, 802.1x for media access control | |
| • | 132 x 48 pixel LCD display | |
| • | Large phonebook (up to 500 contacts) and call history (up to 200 records) | |
| Network Interfaces | |
| • | Dual switched auto-sensing 10/100 Mbps Ethernet ports |
| Graphic Display | |
| • | 132 x 48 LCD display |
| Feature Keys | |
| • | 2 line keys with dual-color LED and 1 SIP account, 3 XML programmable context sensitive soft keys, 5 (navigation, menu) keys. 13 dedicated function keys for PAGE/INTERCOM, PHONEBOOK, MESSAGE, HOME, HOLD, RECORD, MUTE, HEADSET, TRANSFER, CONFERENCE, SEND and REDIAL, SPEAKERPHONE, VOLUME |
| Voice Codecs | |
| • | Support for G.711µ/a, G.722 (wideband), G.723, G.726-32, G.729 A/B, in-band and out-of-band DTMF (In audio, RFC2833, SIP INFO), VAD, CNG, AEC, PLC, AJB, AGC |
| Headset Jack | |
| • | RJ9 headset jack (allowing EHS with Plantronics headsets) |
| Base Stand | |
| • | Yes, 2 angled positions available, wall mountable |
| Wall Mountable | |
| • | Yes |
| Upgrade/Provisioning | |
| • | Firmware upgrade via TFTP / HTTP / HTTPS, mass provisioning using TR-069 or AES encrypted XML configuration file |
| Power & Green Energy Efficiency | |
| • | Universal Power Supply Input 100-240VAC 50-60Hz; Output +5VDC, 600mA |
| Physical | |
| • | Dimension: 209mm (L) x 184.5mm (W) x 76.2mm (H) (with handset) |
| • | Unit weight: 0.74kg |
| • | Package weight: 1.1kg |
| Temperature and Humidity | |
| • | Operation: 0°C to 40°C |
| • | Storage: -10°C to 60°C |
| • | Humidity: 10% to 90% Non-condensing |
| SKU | GXP1610 |
| Barcode # | 6947273701774 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






