- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

A versatile Enterprise IP phone, the GXP2140 is a Linux-based device that includes 4 lines, 5 XML programmable soft keys, and 5-way conferencing. A 4.3 inch color LCD screen and HD audio allow for a crisp display and high quality calls. The GXP2140 comes equipped with Bluetooth, USB and EHS capabilities for flexibility. The phone also comes pre-loaded with weather & currency exchange apps. Add up to 4 GXP2200EXT modules to view an additional 160 lines, and customize your language for global use.
- 480x272 TFT color LCD
- Automated provisioning using TR-069 or AES encrypted XML configuration file, TLS/SRTP/HTTPS for advanced security and privacy protection
- Integrated real-time web applications [weather, currency, RSS news (pending), etc.
(GXP2140)
Features :
| • | 480x272 TFT color LCD | |
| • | Dual switched auto-sensing 10/100/1000Mbps Gigabit network ports, PoE, Bluetooth, USB, EHS (Electronic Hook-Switch) with Plantronics headsets, and capability to connect/power up to 4 cascaded extension modules with LCD display | |
| • | Up to 4 SIP accounts, 5 programmable context-sensitive soft keys, and up to 5-way conferencing | |
| • | Automated provisioning using TR-069 or AES encrypted XML configuration file, TLS/SRTP/HTTPS for advanced security and privacy protection | |
| • | Integrated real-time web applications [weather, currency, RSS news (pending), etc.] | |
| Network Interfaces | |
| • | Dual switched auto-sensing 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet ports with integrated PoE |
| Graphic Display | |
| • | 4.3 inch (480x272) TFT color LCD |
| Feature Keys | |
| • | 4 line keys with up to 4 SIP accounts, 5 programmable context sensitive softkeys, 5 navigation/menu keys, 11 dedicated function keys for: MESSAGE (with LED indicator), PHONEBOOK, TRANSFER, CONFERENCE, HOLD, HEADSET, MUTE, SEND/REDIAL, SPEAKERPHONE, VOL+, VOL |
| Voice Codec | |
| • | Support for G.729A/B, G.711µ/a-law, G.726, G.722 (wide-band), and iLBC, in-band and out-of-band DTMF (in audio, RFC2833, SIP INFO) |
| Auxiliary Ports | |
| • | RJ9 headset jack (allowing EHS with Plantronics headsets), USB, extension module port |
| HD Audio | |
| • | Yes, both on handset and speakerphone |
| Base Stand | |
| • | Yes, allow 2 angle positions |
| Wall Mountable | |
| • | Yes |
| Upgrade/Provisioning | |
| • | Firmware upgrade via TFTP/HTTP/HTTPS, mass provisioning using TR-069 or encrypted XML configuration file |
| Power & Green Energy Efficiency | |
| • | Universal power adapter included: Input: 100-240V; Output: +12V, 1.0A; |
| • | Integrated Power-over-Ethernet (802.3af) |
| • | Max power consumption: 6W (without GXP2200EXT), |
| • | 10W(with 4 cascaded GXP2200EXTs ) |
| Physical | |
| • | Dimension: 228mm (W) x 206mm (L) x 46.5mm (H) |
| • | Unit weight: 0.98kg |
| • | Package weight: 1.55kg |
| Temperature and Humidity | |
| • | 0 ~ 40ºC (32 ~ 104ºF ) |
| • | 10 ~ 90% (non-condensing) |
| SKU | GXP2140 |
| Barcode # | 6947273701354 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






