You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
GR-GXP2135
The GXP2135 is the ideal selection for busy users who value call control, productivity and usability, and manage medium to heavy call volumes. Equipped with 8 lines and 4 SIP accounts, a 2.8 inch color LCD display, and 32 digital speed dial/BLF keys, the GXP2135 enables quick and powerful usability.
As all Grandstream IP phones do, the GXP2135 features state-of-the-art security encryption technology (SRTP and TLS). The GXP2135 supports a variety of automated provisioning options, including zero-configuration with Grandstream’s UCM series IP PBXs, encrypted XML files and TR-069, to make mass deployment extremely easy.
Features:- 8 lines, 4 SIP accounts, 4 XML programmable context-sensitive soft keys
- Dual switched, auto-sensing Gigabit ports, built-in PoE
- 32 digitally programmable and customizable BLF/speed-dial keys
- Built-in Bluetooth for syncing headsets and mobile devices for contact books, calendars & call transferring
- HD audio on the handset and speakerphone; full duplex speakerphone
- Supports EHS compatible Plantronics headsets
- 4-way audio conferencing for easy conference calls


(GXP2135)
| • | 8 lines, 4 SIP accounts, 4 XML programmable context-sensitive soft keys | |
| • | Dual switched, auto-sensing Gigabit ports, built-in PoE | |
| • | 32 digitally programmable and customizable BLF/speed-dial keys | |
| • | Built-in Bluetooth for syncing headsets and mobile devices for contact books, calendars & call transferring | |
| • | HD audio on the handset and speakerphone; full duplex speakerphone | |
| • | Supports EHS compatible Plantronics headsets | |
| • | 4-way audio conferencing for easy conference calls | |
| Network Interfaces | |
| • | Dual switched auto-sensing 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet ports with integrated PoE |
| Graphic Display | |
| • | 2.8 inch (320x240) TFT color LCD |
| Bluetooth | |
| • | Yes, integrated |
| Auxiliary Ports | |
| • | RJ9 headset jack (allowing EHS with Plantronics headsets) |
| HD Audio | |
| • | Yes, HD handset and speakerphone with support for wideband audio |
| Base Stand | |
| • | Yes, 2 angle positions available, Wall Mountable |
| Physical | |
| • | Dimension: 201mm(W) x 193mm(L) x 85mm(H) |
| • | Unit weight:0.85kg |
| • | Package weight:1.12kg |
| Temperature and Humidity | |
| • | Operation: 0°C to 40°C |
| • | Storage: -10°C to 60°C |
| • | Humidity: 10% to 90% Non-condensing |
| SKU | GXP2135 |
| Barcode # | 6947273701965 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






