- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
GR-GXP2170
The GXP2170 is a powerful High-End IP phone that is ideal for busy users who handle high call volumes. Receptionists, administrators, sales staff and other call-intensive rolls can enjoy efficiency by utilizing the GXP2170’s 12 line keys, 4.3 inch color display LCD and 48 digital, on-screen speed dial/BLF keys. Provide users with the fastest possible connection speeds thanks to the device’s dual Gigabit, PoE network ports. Maximized call control, expandable speed dial/BLF capabilities and a sleek design makes this phone the ultimate high-volume experience.
As all Grandstream IP phones do, the GXP2170 features state-of-the-art security encryption technology (SRTP and TLS). The GXP2170 supports a variety of automated provisioning options, including zero-configuration with Grandstream’s UCM series IP PBXs, encrypted XML files and TR-069, to make mass deployment extremely easy.
Features:- 12 lines, 6 SIP accounts, 5 soft keys and 5-way voice conferencing
- 48 on-screen digitally customizable BLF/speed-dial keys
- 4.3 inch (480x272) color-screen LCD
- Dual Gigabit ports, integrated PoE
- Integrated Bluetooth
- Supports up to four GXP2200EXT Modules for BLF/speed-dial access to up to 160 contacts


(GXP2170)
| Network Interfaces | |
| • | Dual switched auto-sensing 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet ports with inte- grated PoE |
| Graphic Display | |
| • | 4.3 inch (480x272) TFT color LCD |
| Bluetooth | |
| • | Yes, integrated |
| Auxiliary Ports | |
| • | RJ9 headset jack (allowing EHS with Plantronics headsets), USB, extension module port |
| HD Audio | |
| • | Yes, HD handset and speakerphone with support for wideband audio |
| Extension Module | |
| • | Yes, can power up to 4 GXP2200EXT modules which features a 128x384 graphic LCD, 20 quick-dial/BLF keys which dual-color LED, 2 navigation keys, and less than 1.2W power consumption per unit. |
| Base Stand | |
| • | Yes, 2 angle positions available, Wall Mountable |
| Physical | |
| • | Dimension: 228mm(W) x 206mm(L) x 46mm(H) |
| • | Unit weight:0.98kg |
| • | Package weight:1.43kg |
| Temperature and Humidity | |
| • | Operation: 0°C to 40°C |
| • | Storage: -10°C to 60°C |
| • | Humidity: 10% to 90% Non-condensing |
| SKU | GXP2170 |
| Barcode # | 6947273701972 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






