- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
.jpg)
.jpg)
The GXP1630 is a powerful Gigabit IP phone designed for small businesses. This Linux-based, 3-line IP Phone model includes 8 BLF keys and 4-way conferencing to keep workers in-touch and productive. A 132x64 backlit LCD screen creates a clear display for easy viewing. Additional features such as dual HD audio, multi-language support, integrated PoE and 3 XML programmable allow the GXP1630 to be a high quality, versatile and dependable office phone.
A high-end IP phone for small business users, the GXP1630 delivers a suite of powerful VoIP features in an easy-to-use fashion with a modern design. The GXP1630 offers support for up to 3 lines and features Gigabit ports to maximize connection speeds and call quality. The phone includes 8 BLF/speed dial keys that allows users to easily monitor presence and status of other extensions and transfer calls. Additional features include HD audio for crystal-clear calls, 4-way conferencing to maximize productivity, 3 XML programmable soft keys for customization, EHS support for Plantronics headsets and integrated PoE to allow one cord to power the phone and give it a network connection. These features and more allow the GXP1630 to be a high-quality and versatile small business IP phone As all Grandstream IP phones do, the GXP1630 features state-of-the-art security encryption technology (SRTP and TLS). The GXP1630 supports a variety of automated provisioning options, including zero-configuration with Grandstream’s UCM series IP PBXs, encrypted XML files and TR-069, to make mass deployment extremely easy.
(GXP1630)
| SKU | GXP1630 |
| Barcode # | 6947273701927 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






