You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
-1.jpg)
-2.jpg)
This Linux-based model includes 2 lines, 3 XML programmable soft keys, 8 BLF keys and 3-way conferencing. A 132x48 backlit LCD screen creates a clear display for easy viewing. Additional features such as dual switched gigabit network ports, HD audio, multi-language support, integrated PoE, and call-waiting allow the GXP1628 to be a high quality, versatile and dependable office phone.
(GXP1628)
| • | 2 dual-color line keys (with 2 SIP accounts and up to 2 call appearances), 3 XML programmable context-sensitive soft keys, 8 BLF keys, 3-way conference, multi-language support | |
| • | Personalized music ring tone/ring back tone, and integration with advanced Web and enterprise applications, local weather service | |
| • | Dual-switched Gigabit network ports, integrated PoE | |
| • | Use with Grandstream’s UCM6100 series IP PBX appliance for Zero-Config provisioning, 1-touch call recording and more | |
| • | HD wideband audio, full-duplex hands-free speakerphone with advanced acoustic echo cancellation, Electronic Hook Switch (EHS) with Plantronics headsets | |
| • | Automated provisioning using TR-069 or encrypted XML configuration file, SRTP and TLS for advanced security protection, 802.1x for media access control | |
| • | 132 x 48 pixel backlit graphical LCD display | |
| • | Large phonebook (up to 500 contacts) and call history (up to 200 records) | |
| Network Interfaces | |
| • | Dual switched auto-sensing 10/100/1000 Mbps Ethernet ports, integrated PoE |
| Graphic Display | |
| • | 132 x 48 backlit graphical LCD display |
| Feature Keys | |
| • | 2 line keys with dual-color LED and 2 SIP accounts, 3 XML programmable context sensitive soft keys, 5 (navigation, menu) keys, 8 BLF keys, 13 dedicated function keys for MUTE, HEADSET, TRANSFER, CONFERENCE, SEND and REDIAL, SPEAKERPHONE, VOLUME, PHONEBOOK, MESSAGE, HOLD, PAGE/INTERCOM, RECORD, HOME |
| Voice Codecs | |
| • | Support for G.711µ/a, G.722 (wideband), G.723, G.726-32, G.729 A/B, in-band and out-of-band DTMF (In audio, RFC2833, SIP INFO), VAD, CNG, AEC, PLC, AJB, AGC |
| HD Audio | |
| • | Yes, HD handset and speakerphone with support for wideband audio |
| Headset Jack | |
| • | RJ9 headset jack (allowing EHS with Plantronics headsets) |
| Base Stand | |
| • | Yes, 2 angled positions available, wall mountable |
| Wall Mountable | |
| • | Yes |
| Upgrade/Provisioning | |
| • | Firmware upgrade via TFTP / HTTP / HTTPS, mass provisioning using TR-069 or AES encrypted XML configuration file |
| Power & Green Energy Efficiency | |
| • | Universal Power Supply Input 100-240VAC 50-60Hz; Output +5VDC, 600mA |
| • | PoE: IEEE802.3af Class 2, 3.84W-6.49W |
| Physical | |
| • | Dimensions: 220.5mm (L) x 192.5mm (W) x 76.0mm (H) (with handset) |
| • | Unit weight: 0.8kg |
| • | Package weight: 1.2kg |
| Temperature and Humidity | |
| • | Operation: 0°C to 40°C |
| • | Storage: -10°C to 60°C |
| • | Humidity: 10% to 90% Non-condensing |
| SKU | GXP1628 |
| Barcode # | 6947273701866 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






