Don't pay: $2,363.64
$2,013.00
SAVE $350.64 (15%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AP4424)
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Current | 32 A |
General Information
| Product Type | Automatic Transfer Switch |
| Manufacturer Part Number | AP4424 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | ATS 18-Outlet Automatic Transfer Switch |
| Product Series | ATS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Receptacles | 2 x IEC 60320 C19 |
| 16 x IEC 60320 C13 | |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A 2P+E |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.94 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 88 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 236 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | AP4424 |
| Barcode # | 731304333432 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 9.5900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






