Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Minimized downtime disruption with Field-replaceable NMC
- Monitor temperature and humidity efficiently
- Dual input power cords to enhance uptime for critcal loads
- Connect and manage up to 32 Rack ATSs from one IP address
Description
APC NetShelter Rack Automatic Transfer Switch (ATS) AP4424A is the Fifth-Generation range of high availability switches offering greater control of your IT equipment from Cloud to Edge.
With Industry leading reliability, agility, and manageability the APC NetShelter Rack ATS provides redundant power to single-corded equipment loads in the IT rack.
AP4424A is single phase 2U Rack ATS with 32A rated current, 230V rated voltage and 7400VA load capacity.
It comes with inbuilt circuit breaker protection, 2 IEC 309 inlet and 16 IEC C13, 2 IEC C19 outlet sockets.
This has been upgraded with APC NMC3 and various technical advancements for network port sharing, environmental monitoring and enhanced security.
It has 2-years of standard warranty and 5-years of extended warranty for peace of mind and use for years to come.
Users can access and configure Rack ATS through secure Web UI, SNMP, CLI and are fully compatible with EcoStruxure IT.
Compatible Products & Accessories
×
(AP4424A)
Specifications - AP4424A
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Product or component type | Automatic transfer switch |
| Main Output Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | IEC 60320 IEC 60309 32 A 2P + E IEC 60320 |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 2.43 m |
| Number of cables | 2 |
| Provided equipment | Mounting hardware Rack mounting brackets |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 88 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 236 mm |
| Net weight | 6.94 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Mounting position | Horizontal |
Input
| Network frequency | 50/60 Hz |
| permissible voltage | 207…253 V |
| Load capacity | 7400 VA |
Output
| Max current draw | 32 A |
| Number of power socket outlets | 18 |
| Protection type | Circuit breaker |
Conformance
| Product certifications | EN 55022 class A FCC part 15 class A |
| Standards | EN 55022 class A FCC part 15 class A |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 21.500 cm |
| Package 1 Width | 57.500 cm |
| Package 1 Length | 35.600 cm |
| Package 1 Weight | 7.125 kg |
| SKU |
AP4424A |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
6.9400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review