- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

(GW2480)
Technical Details
| Model | GW2480 |
|---|---|
| Platform | Mainstream |
| Classification | Consumer / Business |
| Screen Size (Inches) | 23.8 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1920 x 1080 |
| Max Vertical Refresh Rate (Hz) | 55 / 76 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Back Lighting | LED |
| Panel Type | IPS |
| Brightness (cd/m2) | 250 |
| Contrast Ratio (Standard) | 1,000:1 |
| Viewing Angle (Horiz. Degrees) | 178 |
| Response Time | 5ms (GtoG) |
| Height Adjust | No |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Tilt Angle (Degree) | -5 to +20 |
| 3D Capable | No |
| TV Tuner | No |
| Touch Capable | No |
| Touch Technology | No |
| Touch Controller | No |
| Speakers | 2.0W (1.0W + 1.0W) |
| HDMI Inputs | 1 |
| DVI-D Inputs | No |
| DP Inputs | 1 |
| VGA Inputs | 1 |
| Component (RGB) Inputs | 0 |
| AV Inputs | 0 |
| Serial Control | No |
| Ethernet Control | No |
| Other Inputs | PC Audio |
| Outputs | None |
| USB Function | No |
| VESA Wall Mount (mm) | 100 x 100 |
| Software | Senseye 3 |
| Other Features | Low Blue Light |
| Unit Colour | Black |
| Power Supply | Mains Power Adapter |
| Power Consumption (W) | 16.0 |
| Package Contents | AC Adapter (1), HDMI Cable (1) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 420.0 x 540.0 x 175.0 |
| Weight (Kg) | 3.840 |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | GW2480 |
| Barcode # | 4718755070068 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 5.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.630m |
| Shipping Cubic | 0.003150000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





