- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

DRC240, DUPLEX, 60SHT FEEDER 45PPM DOCUMENT SCANNER
Canon imageFORMULA DR-C240
Compact design and flexible for busy workgroups. The DR-C240 is an ultra-compact and powerful desktop scanner featuring a robust design and reliable paper handling for capturing multiple document sizes and formats, including passports.
Key Specifications :
- Trays Closed 291 mm x 175 mm x 182 mm (before the pickup tray is set)
- Scanning Speed - Black and White: 200dpi: 45ppm (simplex) / 90ipm (duplex) 300dpi: 45ppm (simplex) / 90ipm (duplex)
- Colour: 200dpi: 30ppm (simplex) / 60ipm (duplex) 300dpi: 20ppm (simplex) / 40ipm (duplex)
- Document Size - Plain Paper Width: 50.8 mm to 216 mm Length: 54 mm to 356 mm
- Business Card - 50.8 mm x 85 mm or larger
- Plastic Card - 53.9 mm x 85.5 mm
General Specifications:
- Desktop type sheet-fed scanner
- High Speed USB 2.0
- Optical Resolution 600dpi
- Feeder Capacity 6mm high document stack (up to a maximum of 60 sheets)
- Bundle Software - ISIS / TWAIN Driver (Windows VISTA SP2 / 7 SP1 / 8 / 8.1 / Server 2008 R2 SP1 / Server 2012 R2), CapturePerfect, CaptureOnTouch, eCopy PDF Pro Office, Kofax VRS, Plug-in: EMC Captiva Cloud Runtime Controls
- Suggested Daily Duty Cycle - Approx. 4000 scans
(DR-C240)
INTERFACE
| Port | 1 x USB 2.0 |
AUTOMATIC DOCUMENT FEEDER
| Available | Yes |
| Capacity | 60 sheets |
MEDIA
| Supported Media Type | Passport ,Post Card ,Thin Paper |
| Supported Media Size | A3 ,A4 |
DEVICE FEATURES
| Bit-Depth (Color) | 24 Bit |
| Image Sensor Type | CMOS CIS |
| Light Source | RGB LED |
| Mode | Simplex and Duplex |
| Speed (Color) | 30 ppm |
| Speed (Mono) | 45 ppm |
| Scan Type | Sheetfeed |
OTHER FEATURES
| Operating Temperature | 10 to 32.5 °C |
| Other Features | * Start, stop and resume scanning operations simply with the easy-to-find buttons located at the front of the scanner * Light Source: LED (red, green, and blue) |
| Power | 19 Watt |
DIMENSIONS
| Depth (mm) | 253.0 |
| Height (mm) | 231.0 |
| Width (mm) | 291.0 |
| Weight (Kg) | 2.8 |
PRODUCT
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Web Site | https://www.canon.com |
| Product Model | DR-C240 |
| Product Type | Document Scanner |
| SKU | DR-C240 |
| Barcode # | 4528472106878 |
| Brand | CANON |
| Shipping Weight | 3.2900kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.030628000m3 |
Manufacturer Warranty: 1 Year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





