You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
CORSAIR XENEON EDGE
LEVEL UP YOUR BATTLESTATION
Take your build to the next level with this standout 14.5" display. Showcase system metrics, calendars, weather apps, or in-game chats.


AT YOUR COMMAND
The five-point multi-touch capacitive touchscreen makes interacting with your widgets, apps, and games simple. Use it as an additional monitor in Windows or use CORSAIR iCUE software to create custom layouts and a personalised widget matrix.
EASY ON THE EYES
With a native resolution of 2560x720, 60Hz refresh rate, AHVA wide viewing angles, and vibrant colours, this display looks incredible wherever you can think to use it.
UNIVERSAL, VERSATILE, COMPATIBLE
The included desktop stand attaches magnetically and turns the Xeneon Edge into a desktop control panel or display.
The Xeneon Edge includes 14 built-in magnets which allow it to be mounted to a metal panel, inside your case, or on a PSU shroud.
With two included ¼-20” mounting points, the Xeneon Edge can be attached to an Elgato Multi-Mount or any standard AV arm.
EFFORTLESSLY PORTABLE
With its compact form factor, USB-C DP-Alt Mode support, and angled magnetic stand, this display is perfect for on-the-go use. It also supports full-size HDMI connections.

WALLPAPER PERFECTION
Enhance your XENEON EDGE with wallpapers specifically crafted for its native 2560x720 resolution. Every image is optimised to seamlessly fit with no stretching or scaling. Refresh your look with designs that look as sharp as your screen.

WORLD-CLASS SUPPORT
CORSAIR's award-winning service means you can enjoy your gear worry-free.
372 x 120 x 22 mm
Glass, Plastic, Rubber
14.5"
Black
2560 x 720 px
350 cd/m2
6H Glass Lens
Magnetic Stand, 360mm Fan Mount, 2x ¼-20 Camera Mount, 14x Embedded Case Magnets
HDMI; USB-C DP Alt Mode
USB-C
AHVA (IPS Equivalent)
60 Hz
5-pt Multi-Touch
183 PPI
Yes; Built-In Accelerometer
2 Year
• XENEON EDGE 14.5" LCD Touchscreen LCD Screen
• Magnetic Desk Stand
• HDMI-to-Display Port 6ft (1.8m)
• 20Gbps USB-C 6ft (1.8m)
• Internal USB-C 700mm (For use inside cases)
• Microfiber Towel
(CC-9011306-WW)
| Native Resolution | 2560x720 (32:9) |
|---|---|
| HDR Certification | None |
| Display Technology | AHVA |
| Case Height | 22mm |
| Case Length | 372mm |
| Case Width | 120mm |
| Display Inputs | 1x HDMI 2.0, 1x Type-C DP Alt-Mode |
| Display Surface | Touch |
| Display Colors | 16.7M (8-bit RGB) |
| Peak Brightness | 350 cd/m² |
|---|---|
| Adaptive Sync | No |
| Screen Size | 14.5" |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Material | Plastic |
| Warranty | 2 Year |
| Case Warranty | 2 Year |
| Weight | 1.674kg |
| SKU | CC-9011306-WW |
| Barcode # | 840440489887 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty : 2 years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










