- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
CORSAIR CV power supplies are ideal for powering your new home or office PC, with 80 PLUS Bronze efficiency guaranteed to continuously deliver full wattage to your system. A 120mm thermally controlled cooling fan keeps fan noise to a minimum, while a compact casing makes for an easy fit into nearly any modern PC case. Black sleeved cables and a black powder-coated casing seamlessly fit into your PC’s style. Backed by a comprehensive three-year warranty, CV Series power supplies are a strong start for your next new PC. 80 PLUS Bronze certified efficiency provides up to 88% operational efficiency, generating less heat and lowering your energy costs. CORSAIR CV Series power supplies are guaranteed to deliver their full rated wattage of continuous power. A 120mm thermally controlled low-noise cooling fan only spins at high speed when your power supply is under heavy stress, slowing down for quieter operation at lower loads. Compact 125mm-long casing ensures an easy fit in almost all modern PC cases. A comprehensive three-year warranty is your guarantee of reliable operation, backed by the CORSAIR global technical support team. ATX Connector 1 Adjustable Single/Multi 12V Rail No ATX12V Version v2.31 Continuous output rated temperature C 30°C Continuous power W 550 Watts Fan bearing technology Sleeve Fan size mm 120mm MTBF hours 100,000 hours Multi-GPU ready No Warranty Three years 80 PLUS Efficiency Bronze PSU Form Factor ATX Zero RPM Mode No iCUE Compatibility No Cable Type Sleeved Dimensions 150mm x 125mm x 86mm EPS12V Connector 1 EPS12V Version v2.92 Floppy Connector 1 Intel C6C7 sleep state compatible No Modular No PCIe Connector 2 SATA Connector 7 Modern Standby Compatible No
(CP-9020210-AU)
Specifications
| Product Type | Power Supply |
| Warranty | 3 year |
| Weight | 2.28 kg |
| Continuous power | 550 Watts |
| Dimensions | 150 x 125 x 86 mm |
| Fan size | 120mm |
| Form Factor | ATX |
| SKU | CP-9020210-AU |
| Barcode # | 840006615033 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 2.4200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





