- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair SF600 Small Form Factor PSU. Note: SFX to ATX bracket included The small form factor power supply for your big ideas. SF Series power supplies bring legendary Corsair performance and reliability to the SFX small form factor standard. They have the features found in full-size high performance power supplies, with certification for 80 PLUS Gold efficiency, superior voltage regulation, Zero RPM mode for virtually silent operation, and 105°C All Japanese capacitors for better reliability. ATX Connector 1 Adjustable Single/Multi 12V Rail No ATX12V Version v2.4 Continuous output rated temperature C 50°C Continuous power W 600 Watts Fan bearing technology Rifle Bearing Fan size mm 92mm MTBF hours 100;000 hours Multi-GPU ready No Warranty Seven years 80 PLUS Efficiency Platinum PSU Form Factor SFX Zero RPM Mode Yes Cable Type Premium Individually-Sleeved, All Black Dimensions 100mm x 63mm x 125mm EPS Connector 1 Modular Fully PCI-E Connector 2 SATA Connector 4
(CP-9020182-AU)
Specifications
| Product Type | Power Supply |
| Warranty | 7 Years |
| Weight | |
| Compatible/Used for | ATX12V v2.4 and EPS 2.92 standards |
| Connectors | ATX, EPS, PCIe, SATA |
| Dimensions | 100 x 63 x 125 mm |
| Form Factor | SFX |
| Input Voltage | |
| Power Output | 600 W |
| Type | SFX |
| SKU | CP-9020182-AU |
| Barcode # | 843591063951 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 2.0800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 7 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





