- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- Corsair Vengeance RGB 32GB (2x 16GB) DDR5 6000MHz C40 Memory
- Colour: Black
- Capacity: 32GB (2x 16GB)
- Memory Type: DDR5
- Tested Frequency: 6000MHz
- Tested Voltage: 1.35V
- Tested Latency: 40-40-40-77
- Package Memory Format: DIMM
- Pins: 288-Pin
- Heat Spreader: Aluminium
- XMP 3.0
(CMH32GX5M2B6000C40)
Specifications
| Capacity | 32GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Form Factor | Long DIMM 288 Pin |
| Frequency | 6000MHz |
| Ranking | Not Available |
| Series | VENGEANCE® RGB |
| Type | DDR5 |
| Voltage | 1.35V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Compatibility | Intel 600 Series |
| Heat Spreader | Aluminum |
| LED Lighting | RGB |
| Memory Colour | BLACK |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Dynamic Multi-Zone |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Speed Rating | PC5-48000 (DDR5-6000) |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| SKU | CMH32GX5M2B6000C40 |
| Barcode # | 840006692874 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.130m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





