Don't pay: $2,661.31
$1,031.00
SAVE $1,630.31 (61%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR5-6000MT/s CL38 SODIMM (Kit of 2
Kingston FURY Impact RAM Module for Notebook, Computer - 32 GB (2 x 16GB) - DDR5-6000/PC5-48000 DDR5 SDRAM - 6000 MHz Single-rank Memory - CL38 - 1.35 V - Non-ECC - Unbuffered - 262-pin - SODIMM
32GB DDR5-6000MT/s CL38 SODIMM (Kit of 2) FURY Impact XMP Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 6000 MHz memory speed with CL38 latency will run them smoothly
- SODIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF560S38IBK2-32)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| CAS Latency | CL38 |
| Device Supported | Computer |
| Notebook | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 262-pin |
| Thickness | 4 mm |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 69.6 mm |
| Width | 30 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF560S38IBK232 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Impact 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Impact |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF560S38IBK2-32 |
| Barcode # | 740617335767 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





