- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

G.SKILL F5-6000R3036G16GQ4-G5N 64GB (4x16GB) DDR5 6000 MT s Timings30-36-36-96 Voltage 1.4V AMD EXPO G5 Neo
(F5-6000R3036G16GQ4-G5N)
Memory Specifications
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 64GB (16GBx4) |
| Multi-Channel Kit | Quad Channel Kit |
| OC Profile Support | AMD EXPO |
| Tested Speed (Up To) (EXPO) | 6000 MT/s |
| Tested Latency (EXPO) | 30-36-36-96 |
| Tested Voltage (EXPO) | 1.40V |
| Registered/Unbuffered | Registered |
| Error Checking (ECC) | Side-Band ECC + On-Die ECC |
| SPD Speed (Default) | 4800 MT/s |
| SPD Voltage (Default) | 1.10V |
| Fan Included | No |
| Warranty | Limited 5 Year Warranty |
| Features | AMD EXPO Profile Ready |
| SKU | F5-6000R3036G16GQ4-G5N |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





