Don't pay: $1,310.82
$341.00
SAVE $969.82 (74%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Proprietary Memory> 16GB DDR5-5600MT/s Non-ECC CL46 DIMM 1Rx
Kingston RAM Module for Computer, Motherboard, Desktop PC - 16 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Single-rank Memory - CL46 - 1.10 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
16GB DDR5-5600MT/s Non-ECC CL46 DIMM 1Rx8 Features
- Up to 5600 MHz speed with Unbuffered signal for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 16 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
(KVR56U46BS8-16)
Miscellaneous
| Compatibility |
ASRock Motherboards: ASUS Motherboards: Biostar Motherboards: Gigabyte Motherboards: MSI Products: Supermicro Motherboards: |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Motherboard |
| Desktop PC | |
| Computer | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KVR56U46BS8-16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KVR56U46BS8-16 |
| Barcode # | 740617332827 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





