- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 64GB DDR5-5600MT/s CL36 DIMM (Kit of 2)
Kingston FURY Beast RAM Module for Motherboard - 64 GB (2 x 32GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Dual-rank Memory - CL36 - 1.25 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
64GB DDR5-5600MT/s CL36 DIMM (Kit of 2) Beast White RGB EXPO Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5600 MHz memory speed with Unbuffered signal and CL36 latency will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 64 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KF556C36BWEAK2-64)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| CAS Latency | CL36 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.25 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 7.1 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 42.2 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF556C36BWEAK2-64 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Beast 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF556C36BWEAK2-64 |
| Barcode # | 740617333503 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





