- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB 5600MT/s DDR5 ECC Reg CL46 DIMM 2Rx
Kingston RAM Module for Server, Motherboard, Computer - 32 GB - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Dual-rank Memory - CL46 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
32GB 5600MT/s DDR5 ECC Reg CL46 DIMM 2Rx8 Hynix A Features
- Up to 5600 MHz speed with Registered signal and CL46 latency for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KSM56R46BD8-32HA)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 3.9 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Motherboard |
| Computer | |
| Server | |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM56R46BD8-32HA |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
Miscellaneous
| SKU | KSM56R46BD8-32HA |
| Barcode # | 740617343793 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





