- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
Crucial Pro 32GB Kit (16GBx2) DDR5-6000 UDIMM | CP2K16G60C48U5 | crucial.com
SKU: CP2K16G60C48U5
Buy Crucial Pro 32GB Kit (16GBx2) DDR5-6000 UDIMM CP2K16G60C48U5.
Product Images
Features
When plug-and-play performance is crucial, go pro.
No-fuss memory for gaming rigs
Improved productivity for creatives and professionals
Supports Intel® XMP 3.0 and AMD EXPO™ on the same module
Achieve easy performance recovery on CPUs that suppress rated memory speeds with Intel® XMP 3.0 or AMD EXPO2 turned on in the UEFI/BIOS settings. Get the full value of your investment without overpaying for performance. Achieve easy performance recovery on CPUs that suppress rated memory speeds with Intel® XMP 3.0 or AMD EXPO2 turned on in the UEFI/BIOS settings. Get the full value of your investment without overpaying for performance.
Crucial: Bringing Micron technology directly to you
At Crucial, we connect millions of customers to the innovative technology that Micron has been perfecting for over four decades. As Micron’s global consumer brand, we’re proud to share their groundbreaking advancements in the world of memory and storage with you.
Downloads & Resources
Product Videos
(CP2K16G60C48U5)
Specifications - CP2K16G60C48U5
| DIMM type | Unbuffered |
| Technology | DDR5 |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Density | 32GB Kit (16GBx2) |
| Kit Qty | 2 |
| Voltage | 1.1V/(5V ext) |
| PC speed | PC5-48000 |
| Module type | UDIMM |
| Speed | DDR5-6000 |
| CAS latency | 48 |
| Die Density | 16Gb |
| Extended timings | 48-48-48 |
| Default(JEDEC) | 48-48-48 |
| XMP 3.0 Profile 1 | 6000MT/s 48-48-48 |
| XMP 3.0 Profile 2 | 5600MT/s 46-45-45 |
| EXPO Profile 1 | 6000MT/s 48-48-48 |
| EXPO Profile 2 | 5600MT/s 46-45-45 |
| SKU | CP2K16G60C48U5 |
| Brand | MICRON (CRUCIAL) |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





