- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 48GB DDR5 8800MT/s CL42 CUDIMM (Kit of 2
Kingston FURY Renegade RAM Module - 48 GB (2 x 24GB) - DDR5-8800/PC-70400 DDR5 SDRAM - 8800 MHz Single-rank Memory - CL42 - 1.40 V - On-die ECC - Unbuffered - 288-pin - CUDIMM
Kingston FURY KF588CU42RSK2-48 is a kit of two 3G x 64-bit (24GB) DDR5-8800 CL42 Clocked Unbuffered DIMMs (CUDIMMs) 1Rx8, memory module, based on eight 3G x 8-bit FBGA components per module. Each module kit supports Intel® Extreme Memory Profiles (Intel® XMP) 3.0. Total kit capacity is 48GB. Each module has been tested to run at DDR5-8800 at a low latency timing of 42-58-58 at 1.4V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-6400 timing of 52-52-52 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 8800 MHz memory speed with CL42 latency will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 48 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KF588CU42RSK2-48)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | CUDIMM |
| Color Family | Silver |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF588CU42RSK2-48 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Kingston FURY Renegade 48 GB (2 x 24 GB) DDR5 RGB Memory |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
Technical Information
| CAS Latency | CL42 |
| Device Supported | Motherboard |
| Number of Modules | 2 x 24 GB |
| Memory Speed | 8800 MHz |
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-8800/PC-70400 |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| SKU | KF588CU42RSK2-48 |
| Barcode # | 740617350432 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





