- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 48GB 5600MT/s DDR5 ECC Reg CL46 DIMM 1Rx
Kingston Server Premier RAM Module for Server - 48 GB (1 x 48GB) - DDR5-5600/PC5-44800 DDR5 SDRAM - 5600 MHz Single-rank Memory - CL46 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Kingston's KSM56R46BS4PMI-48HMI is a 6G x 80-bit (48GB) DDR5-5600 CL46 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx4, ECC, memory module, based on twenty 6G x 4-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-5600 timing of 46-45-45 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. The electrical and mechanical specifications are as follows:
Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5600 MHz memory speed with CL46 latency will run them smoothly
- 48 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
Guides & Documents
(KSM56R46BS4PMI-48HMI)
Miscellaneous
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Technical Information
| CAS Latency | CL46 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 x 48GB |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 3.9 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM56R46BS4PMI-48HMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 48GB 1Rx4 6G x 80-Bit PC5-5600 CL46 Registered EC8 288-Pin DIMM |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM56R46BS4PMI-48HMI |
| Barcode # | 740617342239 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





