- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
Crucial LPCAMM2 8533MT/s 64GB LPDDR5 DRAM | CT64G85C2LP5X | crucial.com
SKU: CT64G85C2LP5X
Buy Crucial LPCAMM2 8533MT/s 64GB LPDDR5 DRAM CT64G85C2LP5X.
Product Images
Features
Faster load times and file transfers
Crucial DDR5 Desktop Memory can empower your computer to transfer 50% more data than DDR4 at launch, resulting in faster load times, file transfers, downloads, refresh rates and less lag time5. Due to higher bus efficiency, DDR5 technology is not just faster than the previous generation, it’s better1.
Extreme innovation for stable performance
Crucial DDR5 takes an extreme step forward in engineering over the previous generation with two independent 32-bit channels per module for optimized performance7. Designed with on-die ECC (ODECC)8at the component level for long-term stability, Crucial DDR5 is engineered to maintain the same reliability as the previous generation, even with the rigorous demands of next-gen computing.
Downloads & Resources
(CT64G85C2LP5X)
Specifications - CT64G85C2LP5X
| DIMM type | Unbuffered |
| Technology | LPCAMM2 |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Density | 64GB |
| Voltage | 1.05V |
| PC speed | PC5-68000 |
| Module type | LPCAMM2 |
| Speed | DDR5-8533 |
| CAS latency | N/A |
| Die Density | 16Gb |
| Extended timings | N/A |
| SKU | CT64G85C2LP5X |
| Brand | MICRON (CRUCIAL) |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





