- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
Crucial Pro DDR5-6400 CL38 32GB Kit (16GBx2) UDIMM: OC Gaming Memory White | CP2K16G64C38U5W | crucial.com
SKU: CP2K16G64C38U5W
Buy Crucial Pro DDR5-6400 CL38 32GB Kit (16GBx2) UDIMM: OC Gaming Memory White CP2K16G64C38U5W.
Product Images
Features
Faster gaming unlocked!
Accelerated performance
Lower latency for higher frame rates per second and smoother gamingIdeal for memory-intensive AAA games Lower latency for higher frame rates per second and smoother gaming
Compatibility
Flexibility
Support for both Intel XMP 3.0 and AMD EXPOKeep your options open with ultimate flexibility for your build Support for both Intel XMP 3.0 and AMD EXPO
Micron quality and reliability
Micron delivers cutting-edge engineeringSuperior component and module-level testing for all Crucial DRAM products Micron delivers cutting-edge engineering
Crucial: Bringing Micron technology directly to you
At Crucial, we connect millions of customers to the innovative technology that Micron has been perfecting for over four decades. As Micron’s global consumer brand, we’re proud to share their groundbreaking advancements in the world of memory and storage with you.
Downloads & Resources
Product Videos
(CP2K16G64C38U5W)
Specifications - CP2K16G64C38U5W
| DIMM type | Unbuffered |
| Technology | DDR5 |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Density | 32GB Kit (16GBx2) |
| Kit Qty | 2 |
| Voltage | 1.35V/(5V ext) |
| PC speed | PC5-51200 |
| Module type | UDIMM |
| Speed | DDR5-6400 |
| CAS latency | 38 |
| Die Density | 16Gb |
| Extended timings | 38-40-40-84 |
| Default(JEDEC) | 38-40-40-84 |
| XMP 3.0 Profile 1 | 6400MT/s 38-40-40-84 |
| XMP 3.0 Profile 2 | 6000MT/s 36-38-38-80 |
| EXPO Profile 1 | 6400MT/s 38-40-40-84 |
| EXPO Profile 2 | 6000MT/s 36-38-38-80 |
| SKU | CP2K16G64C38U5W |
| Brand | MICRON (CRUCIAL) |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





