- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DNR-F4108-08P Vigilance 8-Channel H.265 PoE Network Video Recorder
DNR-F4108-08P
Surveillance - IP Cameras
Features
A professional-grade NVR is absolutely essential for businesses that need reliable, high-quality surveillance. View streams from up to 8 Cameras in real time, as well as take advantage of 12MP video recording, for better footage than ever before. Storage is easily expandable, able to meet the needs of more Cameras and higher quality recordings. Finally, powerful tools make footage review a breeze, and management of connected Cameras simple.
- Live view and recording from up to 8 Cameras
- 8 built-in PoE Ports for easy Camera installation
- Up to 12MP resolution recording
- High performance 56Mbps video processing
- Plug-and-Play installation
- Continuous, scheduled, or event-based recording with automatic overwrite function
- Powerful AI with human and vehicle detection, people count and face recognition
- Smart Motion Detection with App and E-mail alerts
- Standalone operation with video out for TV/Monitor (no computer required)
- Supports highly efficient H.265 video format
- Standard SATA 3.5" HDD interface, supports up to 12TB of video storage
- Smart search & playback
- Free Multi-NVR software and App
Technical Details
| Model: | DNR-F4108-08P |
|---|---|
| Video Compression: | H.264, H.265, H.265+ |
| LAN: | Gigabit Ethernet port (10/100/1000 Mbps) |
| Alarm Trigger: | Motion Detection, Video Loss, Camera Tamper, Alarm in, IVS, Disk error, Network error |
| I/O Ports: | 8 x Alarm In, 1 x Alarm Out |
| Operating Temperature: | 0°C to 50°C |
| Unit Dimensions (? x L mm): | 255 x 235 x 48 mm |
| Weight (Kg): | 1.0 kg |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DNR-F4108-08P)
Technical Details
| Model: | DNR-F4108-08P |
|---|---|
| Video Compression: | H.264, H.265, H.265+ |
| LAN: | Gigabit Ethernet port (10/100/1000 Mbps) |
| Alarm Trigger: | Motion Detection, Video Loss, Camera Tamper, Alarm in, IVS, Disk error, Network error |
| I/O Ports: | 8 x Alarm In, 1 x Alarm Out |
| Operating Temperature: | 0°C to 50°C |
| Unit Dimensions (? x L mm): | 255 x 235 x 48 mm |
| Weight (Kg): | 1.0 kg |
| SKU | DNR-F4108-08P |
| Barcode # | 790069202391 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.360m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.







