You Might Want To Add
Seagate 4TB Skyhawk ST4000VX015 6GB/S 3.5&quo
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DNR-F4216-16P, 16-Channel 2 Bay Professional Network Video Recorder
DNR-F4216-16P
Surveillance - IP Cameras
Features
D-Link’s DNR-F4216 Professional Network Video Recorder (NVR) offers a comprehensive video display, storage, and management solution. DNR-F4216 NVR provides reliable high quality remote monitoring functionality that is much more cost-effective than conventional surveillance systems.
- Reliable network video recorder for home and business
- View real-time and recorded video of all 16 cameras from anywhere at your home or office, or remotely via the Internet Convenient Interface
- User-friendly interface provides simultaneous live view, recording, and playback
- Continuous or scheduled recording with automatic overwrite function
- Effortless network camera setup and management with HDMI and VGA ports
- User-friendly interface provides 16 channels of simultaneous live view, recording, 4 channel playback and single camera PTZ at a time
Technical Details
| Model: | DNR-F4216-16P |
|---|---|
| Platform: | Network Video Recorder |
| LAN: | Gigabit Ethernet LAN port (10/100/1000 Mbps): 2Ports |
| Operating Temperature: | 0 °C to 40 °C |
| Weight (Kg): | 4.5 kg |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DNR-F4216-16P)
Technical Details
| Model: | DNR-F4216-16P |
|---|---|
| Platform: | Network Video Recorder |
| LAN: | Gigabit Ethernet LAN port (10/100/1000 Mbps): 2Ports |
| Operating Temperature: | 0 °C to 40 °C |
| Weight (Kg): | 4.5 kg |
| SKU | DNR-F4216-16P |
| Barcode # | 790069202407 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.5100kg |
| Shipping Width | 0.440m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.370m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
DAHUA 8MP SMART TIOC ACTIVE DETERRENCE TURRET WIZSENSE NETWORK CAMERA - HDW3849H-AS-PV
$199.00 $396.00
On
Sale
Sale
DAHUA 6MP SMART TIOC ACTIVE DETERRENCE TURRET WIZSENSE NETWORK CAMERA - HDW3649H-AS-PV
$159.00 $352.00
On
Sale
Sale
DAHUA 4MP 25X TIOC STARLIGHT AUTO-TRACKING PTZ NETWORK CAMERA - SD6C3432XB-HNR-AGQ-PV
$799.00 $2,094.00
On
Sale
Sale






