- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Thermal Security Solution with Advanced Facial Recognition Software
DCS-9500T
- Advanced body temperature measuring solution
- Includes dual vision Thermal Camera and Blackbody reference unit
- High sensitivity and high resolution 400x300 thermal sensor
- Accurate face detection and temperature measurements ± 0.3°C
- Simultaneously measures up to 30 people with ≤ 30 ms response time
- Supplied with advanced CMS Facial Recognition software
(DCS-9500T)
| Housing Type : | Bullet |
| Image Sensor : | 1/2.8" Progressive CMOS Sony Exmor |
| Max. Video Resolution : | 1920x1080 @ 30fps |
| Megapixels : | 2 MP |
| ONVIF Compliant : | Yes |
| Video Compression : | MJPEG|H.264|H.265 |
| Design : | PoE|Thermal vision |
| Max Resolution : | Full HD |
| Camera Type : | Bullet |
| Email Notification : | Yes |
| Image Enhancement : | 3D Filter|WDR|BLC|AES|AGC|AWB |
| Indoor / Outdoor : | Indoor |
| Lens Type : | Motorised Varifocal |
| Power : | PoE, Power Supply |
| Dimensions (Size) : | 220 x 182 x 136 mm |
| Motion Detection : | Yes |
| Warranty : | Limited Lifetime |
| SKU | DCS-9500T |
| Brand | D-Link |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty : Limited Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





