- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DWM-3010 Dual Band 5G New Radio EdgeCloud Dual SIm Wi-Fi 5 M2M Rugged Gateway with Digital and Analog Input/Output
DWM-3010
Network - Routers
Features
Delivers exceptional 5G broadband connectivity, facilitating IoT device-dense environments to operate with ultra-low latency, Gigabit-plus speeds and high reliability to support Industry X.0 future initiatives.
- 1 x 10/100/1000 Ethernet WAN/LAN Ports
- 2 x 10/100/1000 Ethernet LAN port
- Roll out a high-speed dual-band Wi-Fi network capable of Gigabit-plus speeds
- Reap the full benefits of 5G NR, experiencing lightning-fast downloads, ultra-low latency and reduced congestion
- Dual SIM slots allow multiple providers, eliminating dead zones and offering cellular failover
- Supports WPA2Ā™ Ā— Wi-Fi security for more protection
- Supports a range of professional VPN options, incl.: IPSec/OpenVPN/L2TP/PPTP/GRE
- Effortless remote management with the D-Link Edge Cloud Solution
- Connect up to 50 devices simultaneously to your Wi-Fi network
- Ruggedized design for wide-temperature operation
Technical Details
| WAN Type | Gigabit |
|---|---|
| Ethernet Ports | 3 |
| Router Grade | Industrial |
| Wi-Fi Protocol | Wi-Fi 5 |
| Mesh Protocol | D-Link Edge Cloud Solution |
| Parental Controls | No |
| VPN | IPSec | OpenVPN | L2TP | PPTP | GRE |
| Rack mountable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Licence Required | No |
| VoIP | No |
| Warranty | LTD L'TIME |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DWM-3010)
Technical Details
| WAN Type | Gigabit |
|---|---|
| Ethernet Ports | 3 |
| Router Grade | Industrial |
| Wi-Fi Protocol | Wi-Fi 5 |
| Mesh Protocol | D-Link Edge Cloud Solution |
| Parental Controls | No |
| VPN | IPSec | OpenVPN | L2TP | PPTP | GRE |
| Rack mountable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Licence Required | No |
| VoIP | No |
| Warranty | LTD L'TIME |
| SKU | DWM-3010 |
| Barcode # | 790069470844 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.0600kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.250m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










