- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DELL EMC SWITCH N1524P POE+ 24X 1GBE + 4X 10GBE SFP+ FIXED PORTS STACKING IO TO PSU AIRFLOW AC
(210-AEVY)
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
Interfaces/Ports
| Uplink Port | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
Media & Performance
| Network Technology | 10GBase-X |
| 1000Base-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| 10 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Optical Fiber |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.81 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 439.4 mm |
| Depth | 386.1 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | 210-AEVY |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | N1524P |
| Product Name | N1524P Ethernet Switch |
| Product Series | N1500 |
| Brand Name | Dell |
| SKU | 210-AEVY |
| Barcode # | 5397063839377 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 8.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





