You Might Want To Add
Irongate Blue CAT6 Network 3m
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 24-Port Gigabit Smart Managed Switch with 24 Mbps Ports
DGS-1100-24V2
Network - Switches
Features
The DGS-1100V2 Series supports surveillance VLAN for IP surveillance deployments. This gives video traffic a dedicated VLAN and higher priority through the switch, separating surveillance traffic from the rest of the network. This ensures security and guarantees the quality of the video traffic, sparing businesses the added cost of dedicated surveillance hardware. Bandwidth Control can reserve bandwidth on a per-port basis for important functions that require larger bandwidth or have higher priority.
Technical Details
| Model | DGS-1100-24V2 |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 24 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | 0 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
(DGS-1100-24V2)
Technical Details
| Model | DGS-1100-24V2 |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 24 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | 0 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
| SKU | DGS-1100-24V2 |
| Barcode # | 790069451775 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.340m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





