You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The Cloud Smart Switch 326-24G-2S+RM is a SwOS powered 24 port Gigabit Ethernet switch with two SFP+ ports in a 1U rackmount case that provides wire speed connectivity with several new switching features.
It gives you all the basic functionality for a managed switch, plus more: allows to manage port-to-port forwarding, apply MAC filter, configure VLANs, mirror traffic, apply bandwidth limitation and even adjust some MAC and IP header fields. Both SFP cages support 1.25 Gb SFP and 10 Gb SFP+ modules.
Features:
• Non-blocking Layer 2 switching capacity
• 16K host table
• IEEE 802.1Q VLAN
• Supports up to 4K simultaneous VLANs
• Port isolation
• Port security
• Broadcast storm control
• Port mirroring of ingress/egress traffic
• Rapid Spanning Tree Protocol
• Access Control List
• MikroTik neighbor discovery
• SNMP v1
• Web-based GUI
(CSS326-24G-2SPLUSRM)
| Specifications | |
| Product code | CSS326-24G-2S+RM |
| Switch chip model | 98DX3216 |
| Dimensions | 443 x 144 x 44 mm |
| Operating System | SwOS |
| Storage size | 2 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -20°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 19 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| Ethernet | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 24 |
| Fiber | |
| SFP+ ports | 2 |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |
| SKU | CSS326-24G-2SPLUSRM |
| Barcode # | 4752224002334 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 1.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






