You Might Want To Add
Irongate Blue CAT6 Network 3m
MikroTik S+85DLC03D SFP+ module 10G MM 300m 8
Mikrotik S+AO0005 SFP+ Active Optics direct a
MikroTik S+RJ10 RJ45 SFP+ 10/100/1000M/2.5G/
MikroTik S-31DLC20D SFP module 1.25G SM 20km
MikroTik S-3553LC20D Pair of SFP modules
MikroTik S-85DLC05D SFP module 1.25G MM 550m
MikroTik S-RJ01 RJ45 SFP 10/100/1000M copper
Mikrotik XS+DA0003 SFP 1G, SFP+ 10G, 25G SFP2
Mikrotik XS+DA0001 SFP 1G, SFP+ 10G, 25G SFP2
MikroTik S-4554LC80D SFP module 1.25G for 80k
MikroTik XQ+BC0003-XS+ A QSFP28 to 4x SFP28 b
MikroTik XS+2733LC15D Pair of bidirectional S
MikroTik S-55DLC80D SFP module 1.25G SM 80km
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CRS309-1G-8S+ is a very compact, yet powerful networking switch. It has eight SFP+ slots, supporting up to 10 Gbit module in each, which results in a total switching capacity of 162 Gbps and total non-blocking throughput of 81 Gbps.
The device also has dual-core 800 MHz CPU, 512 MB RAM, a management Ethernet port with PoE power input, RS232 serial port, a grounding terminal and is capable of dual boot (choose which operating system you prefer, RouterOS, or SwOS).
(CRS309-1G-8SPLUSIN)
Specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | CRS309-1G-8S+IN |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | 98DX8208 |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 800 MHz |
| Switch chip model | 98DX8208 |
| Dimensions | 272 x 191 x 44 mm |
| RouterOS license | 5 |
| Operating System | RouterOS / SwitchOS |
| Size of RAM | 512 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
| Max power consumption | 23 W |
| Max power consumption without attachments | 17 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 18-57 V |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP+ ports | 8 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Serial console port | RS232 |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
Certification & Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| SKU | CRS309-1G-8SPLUSIN |
| Barcode # | 4752224002143 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






