You Might Want To Add
Mikrotik S+AO0005 SFP+ Active Optics direct a
MikroTik S-31DLC20D SFP module 1.25G SM 20km
MikroTik S-3553LC20D Pair of SFP modules
MikroTik S-85DLC05D SFP module 1.25G MM 550m
MikroTik S-RJ01 RJ45 SFP 10/100/1000M copper
MikroTik 48POW 48V 1.5A 70W Power Supply with
MikroTik 48V2A96W 48V 2A 96W Power Supply wit
Mikrotik XS+DA0003 SFP 1G, SFP+ 10G, 25G SFP2
Mikrotik XS+DA0001 SFP 1G, SFP+ 10G, 25G SFP2
MikroTik S-4554LC80D SFP module 1.25G for 80k
MikroTik XS+2733LC15D Pair of bidirectional S
MikroTik S-55DLC80D SFP module 1.25G SM 80km
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
WARNING: This product ships with a 28V PSU, if you need to power anything via af/at POE, you will need to also purchase either 48POW (70W) or 48V2A96W (96W) and power via the 48-57V slot.
CRS112-8P-4S-IN is an eight Gigabit RJ45 port PoE switch, that offers different power output options: autosensing 802.3af/at PoE/PoE+ and Passive PoE, and four SFP ports provide optical fiber connectivity options to support uplinks of up to 1 Gbps.
CRS112-8P-4S-IN is equipped with 12 independent switching ports. 28 V 3.4 A power supply is already included in the box. There is secondary DC jack on the back of the enclosure that supports 48-57 V power supply (not included, can be purchased separately - product codes 48POW (1.46A 70W) and 48V2A96W (2A 96W)). CRS112-8P-4S-IN can power 802.3af/at devices if 48-57 V DC input is used (unit will automatically detect and provide correct power to devices). Max current is 1 A per port if input voltage is 18-28 V, 450 mA if 48-57 V. Total limit is 2.8A@24V and 1.4A@48-57V. PoE-Out is passed over mode B 4,5 (+) and 7,8 (-) pins
Specifications:
Product code: CRS112-8P-4S-IN
Architecture: MIPSBE
CPU: QCA8511
CPU core count: 1
CPU nominal frequency: 400 MHz
Dimensions: 200 x 142 x 44 mm
RouterOS licence: 5
Operating System: RouterOS
Size of RAM: 128 MB
Storage size: 16 MB
Storage type: FLASH
MTBF: Approximately 200'000 hours at 25C
Tested ambient temperature: -20°C to 60°C
Powering:
Number of DC inputs: 2 (DC jack)
DC jack input Voltage: 18-28 V / 48-57 V
Max power consumption: 160 W
Max power consumption without attachments: 10 W
Cooling type: Passive
PoE-out:
PoE-out ports: Ether1-Ether8
PoE out: 802.3af/at
Max out per port output (input 18-30 V): 1 A
Max out per port output (input 30-57 V): 450 mA
Max total out (A): 2.8A (18V-28V) & 1.4A (48V-57V) A
Ethernet:
10/100/1000 Ethernet ports: 8
Number of 1G Ethernet ports with PoE-out: 8
Fibre:
SFP ports: 4
Peripherals:
Serial console port: RJ45
Other:
PCB temperature monitor: Yes
Certification & Approvals:
Certification: CE, EAC, ROHS
IP: IP20
(CRS112-8P-4S-IN)
Specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | CRS112-8P-4S-IN |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA8511 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 400 MHz |
| Switch chip model | QCA8511 |
| Dimensions | 200 x 142 x 44 mm |
| RouterOS license | 5 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -20°C to 60°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack) |
| DC jack input Voltage | 18-28 V / 48-57 V |
| Max power consumption | 160 W |
| Max power consumption without attachments | 10 W |
| Cooling type | Passive |
PoE-out
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether1-Ether8 |
| PoE out | 802.3af/at |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1 A |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 450 mA |
| Max total out (A) | 2.8A (18V-28V) & 1.4A (48V-57V) A |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 8 |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 8 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP ports | 4 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Serial console port | RJ45 |
Other
| Details | |
|---|---|
| PCB temperature monitor | Yes |
Certification & Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| SKU | CRS112-8P-4S-IN |
| Barcode # | 4752224002105 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






