- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DGS-3130, 30-Port Stackable Managed Switch with 24 SFP, 2 (10G) BASE-T and 4 (10G) SFP+ Ports
DGS-3130-30S
Network - Switches
Features
The DGS-3130 Series is a range of Lite Layer 3 Stackable Managed Switches designed to connect end-users in a secure enterprise or metro Ethernet access network. These switches support both multicasting and enhanced security, making them an ideal Gigabit access layer solution. The DGS-3130 Series has models equipped with Gigabit Ethernet, Power over Ethernet (PoE) and SFP network connection options ranging from 24 to 48 ports.
- RJ-45 Ports: 26
- RJ-45 Speeds: 10Gbps
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 24 SFP, 2 (10G) BASE-T and 4 (10G) SFP+ Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 26
- SFP Speeds: 24 (1G), 4 (10G) SFP+
- PoE++ (60w) or higher available?: No
- Number of PoE Ports: 0
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 64-Byte Packet Forwarding Rate: 125 Mbps
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 168
- Web-based GUI: Yes
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Yes
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): Yes
- Stacking Capacity (Virtual): Yes
- IPv4 Routing: Yes
- IPv6 Routing: Yes
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: Yes
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 50 C
- Unit dimensions: 440 x 250 x 44 mm
- Warranty Licence: Ltd L'Time
Technical Details
| Model | DGS-3130-30S |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 30 |
| SFP Ports | 26 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Fully Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | NA |
| OSI Layer Capability | Layer 3 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | Both |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-3130-30S)
Technical Details
| Model | DGS-3130-30S |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 30 |
| SFP Ports | 26 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Fully Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | NA |
| OSI Layer Capability | Layer 3 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | Both |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
| SKU | DGS-3130-30S |
| Barcode # | 790069435287 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 4.2400kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.520m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.017831000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






