- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DXS-1210, 12-Port 10 Gigabit Ethernet Smart Managed Switch with 10 SFP+ and 2 BASE-T (100M/1G/2.5G/5G/10G)/ SFP+ Combo Ports
DXS-1210-12SC
Network - Switches
Features
The D-Link DXS-1210 Series 10 Gigabit Ethernet Smart Managed Switches are a cost-effective 10 Gigabit switch series capable of servicing a range of network needs in any business. Supporting 10GBASE-T/SFP+ combo ports, this series provides connection flexibility across a network allowing easier network integration. With high performance and low latency, the DXS-1210 Series fulfills the needs for virtualization, cloud services, and server-to-server applications, making it perfect for Small-to-Medium-Business (SMB) customers.
- RJ-45 Ports: 2
- RJ-45 Speeds: (100M/1G/2.5G/5G/10G)
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 10 SFP+ and 2 BASE-T (100M/1G/2.5G/5G/10G)/ SFP+ Combo Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 12
- SFP Speeds: 1G / 10G
- PoE++ (60w) or higher available?: No
- Number of PoE Ports: 0
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): Maximum Forwarding Rate: 178.56
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 240
- Web-based GUI: Yes
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Yes
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): Yes
- IPv4 Routing: Yes
- IPv6 Routing: Yes
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: Yes
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: -5 to 50 °C
- Unit dimensions: 440 x 210 x 44 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DXS121012SC |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 12 |
| SFP Ports | 12 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | NA |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | Virtual |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DXS-1210-12SC)
Technical Details
| Model | DXS121012SC |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 12 |
| SFP Ports | 12 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | NA |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | Virtual |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DXS-1210-12SC |
| Barcode # | 790069412752 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.8300kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.002550000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








