Don't pay: $2,511.00
$2,127.00
SAVE $384.00 (15%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DGS-3130, 30-Port Stackable Managed Switch with 24 PoE, 2 (10G) BASE-T and 4 (10G) SFP+ Ports
DGS-3130-30PS
Network - Switches
Features
The DGS-3130 Series is a range of Lite Layer 3 Stackable Managed Switches designed to connect end-users in a secure enterprise or metro Ethernet access network. These switches support both multicasting and enhanced security, making them an ideal Gigabit access layer solution. The DGS-3130 Series has models equipped with Gigabit Ethernet, Power over Ethernet (PoE) and SFP network connection options ranging from 24 to 48 ports.
Technical Details
| Model | 16DGS-3130-30PS |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 30 |
| SFP Ports | 4 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Fully Managed |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 370 |
| OSI Layer Capability | Layer 3 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | Both |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-3130-30PS)
Technical Details
| Model | 16DGS-3130-30PS |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 30 |
| SFP Ports | 4 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Fully Managed |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 370 |
| OSI Layer Capability | Layer 3 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | Both |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
| SKU | DGS-3130-30PS |
| Barcode # | 790069435294 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 7.0400kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.590m |
| Shipping Length | 0.460m |
| Shipping Cubic | 0.031752000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






