- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
MikroTik CRS320-8P-8B-4S+RM 8 PoE++, 8PoE+ Gigabit Ethernet 4 SFP+ ports Rack Mount
- • Up to 90W per Port
- • PoE++ (802.bt)
- • 17x Gigabit Ethernet Ports
- • Console Port
- • PSU expansion slot

Cable management can get really exhausting. But it doesn’t have to. Our first PoE++ or 802.bt switch can make your cable management so much easier, as it can output enough power for all your hotel, conference hall, office and high-rise building needs!

4K security cameras with built-in winter heating elements, LED ad screens, PoE-powered light fixtures – CRS320 can output up to 90W per port, enough even for the most demanding devices! It comes with a reliable 600 W power supply, but we’ve reserved an expansion slot for an additional PSU, in case you need to raise the power output to 1150 W.
At its core, this convenient switch has a phenomenal Marvel switch-chip – the same one you’ve seen in ISP bestsellers like the netPower 16P and netFiber 9! It can handle the heaviest loads, including VLAN-filtering and hardware-offloaded Layer-3 routing. If you’ve been looking for a way to simplify your cable management – this is it! With a single CRS320, you can ditch that endless mess of DC power adapters and start living the clean minimalist PoE dream.
Unlike our previous “802.3af/at/bt-compatible” products, this is our first PoE switch with full implementation of the 802.3af/at/bt standard. It is designed to power devices with Isolated Power Delivery. While it can also power low-voltage and “802.3af/at/bt-compatible” Power Delivery devices, you must avoid specific grounding scenarios.
(CRS320-8P-8B-4S-RM)
Specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | CRS320-8P-8B-4S+RM |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | 98DX226S |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 800 MHz |
| Switch chip model | 98DX226S |
| RouterOS license | 5 |
| Operating System | RouterOS v7 |
| Size of RAM | 256 MB |
| Storage size | 32 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -10°C to 50°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of AC inputs | 1 |
| AC input range | 100-240 |
| Frequency (Hz) | 47-63 |
| Max power consumption | 600W (1150W with additional PSU) |
| Max power consumption without attachments | 36 W |
| Cooling type | 3 fans |
PoE-out
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether9-Ether16 (bt) |
| PoE out | 802.3af/at/bt |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 560 (af/at) / 1667 (bt) mA |
| Max total out (A) | 17.82 A |
| Total output current | 17.82 |
| Total output power | 963 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 17 |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 16 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP+ ports | 4 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Serial console port | RJ45 |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
Certification & Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |
| SKU | CRS320-8P-8B-4S-RM |
| Barcode # | 4752224008831 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
The device has an operating system preinstalled and licensed. No separate purchase is necessary and the product is ready to use. The device includes free software updates for the life of the product or a minimum of 5 years starting from date of purchase..
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
Others Also Bought
More From This Category
TP-LINK SX3832 Omada 24-Port 10GBASE-T L2+ Managed Switch with 8 10GE SFP+ Slots
$2,186.00 $3,299.00
Netgear M4350-12X12F 24-port Half Width Layer 3 Fully Managed Switch - XSM4324-100AJS
$3,799.00 $7,499.00
Sale






