You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
An outdoor 18 port switch with 16 Gigabit PoE-out ports and 2 SFP+. Power all your access points anywhere.Powering a bunch of access points or IP cameras and a few uplinks on a tower has never been easier. netPower 16P has 16 Gigabit Ethernet ports with PoE-out and two SFP+ ports for 10G fiber uplinks.Its sturdy and compact outdoornenclosure allows the switch to be mounted in all kinds of environments – from damp attics and shafts to towers, masts and poles with hose clamps.netPower 16P has a non-blocking throughput of 36 Gbps, switching capacity of 72 Gbps and forwarding rate of 53.6 Mpps. Product Features:• CPU Temperature Monitor: Yes• Number of 1G Ethernet ports: 16• Number of 10G SFP+ ports: 2
Powering a bunch of access points or IP cameras and a few uplinks on a tower has never been easier. netPower 16P has 16 Gigabit Ethernet ports with PoE-out and two SFP+ ports for 10G fiber uplinks.
Its sturdy and compact outdoor enclosure allows the switch to be mounted in all kinds of environments – from damp attics and shafts to towers, masts and poles with hose clamps.
netPower 16P has a non-blocking throughput of 36 Gbps, switching capacity of 72 Gbps and forwarding rate of 53.6 Mpps.
Device itself does not have an onboard voltage converter. You need 24V PSU to have 24V PoE out and/or 48V PSU to have 48V PoE out (IEEE 802.3 at/af).
| Product code | CRS318-16P-2S+OUT |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | 98DX226S |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 800 MHz |
| Switch chip model | 98DX226S |
| Dimensions | 303 x 212 x 78 mm |
| RouterOS license | 5 |
| Operating System | RouterOS / SwitchOS |
| Size of RAM | 256 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack) |
| DC jack input Voltage | 18-30 V / 48-57 V |
| Max power consumption | 316 W |
| Max power consumption without attachments | 16 W |
| Cooling type | Passive |
PoE-out
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether1-Ether16 |
| PoE out | 802.3af/at |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1.1 A |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 0.6 A |
| Max total out (A) | 2.8A (18V-30V) & 1.4A (48V-57V) x2 A |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 16 |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 16 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP+ ports | 2 |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
Certification & Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP54 |
* Power supply is NOT included with the product. You are welcome to use your preferred power option, like battery pack etc. Compatible also with MikroTik power supplies 24HPOW, 48POW and 48V2A96W
Product Specifications:• CPU: 98DX226S, 800 MHz• Size of RAM: 256 MB• Storage: 16 MB flash• Switch chip model: 98DX226S• Operating System: RouterOS (Licence level 5) / SwOS (dual boot)• Operating temperature: -40°C to +70°C Power:• PoE-out: Passive PoE with auto sensing, 802.3af/at• PoE-out ports: Ether1 - Ether16• Max PoE-out on low (< 30 V) voltage: 5.6 A (2.8 A per 8port group) ( max 1.1 A per port)• Max PoE-out on high (> 30 V) voltage: 2.8 A (1,4 A per 8port group) ( max 0.6 A per port)• Number of DC jacks: 2• Supported input voltage: 18 - 57V• Max power consumption: 316 W• Max power consumption without attachments: 16 W Product Includes:(1) NetPower 16P(3) Hose Clamps(1) K-66 Fastening Set(2) DC to Terminal block adapters
(CRS318-16P-2SPLUSOUT)
| SKU | CRS318-16P-2SPLUSOUT |
| Barcode # | 4752224002174 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 2.8000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






