- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 6-Port Gigabit PoE Switch with 4 RJ45 PoE and 2 Uplink Ports
DGS-F1006P-E
Network - Switches
Features
The D-Link DGS-F1006P-E 6-Port 10/100/1000 Switch with 4 PoE Ports enables you to connect Power over Ethernet (PoE) devices such as wireless access points (APs), IP cameras, and IP phones to the network. Built with home and small business users in mind, the DGSF1006P-E is compact and operates silently, making it ideal for most rooms and offices.
- RJ-45 Ports: 6
- RJ-45 Speeds: 10/100/1000
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 4 RJ45 PoE + 2 Uplink Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 0
- SFP Speeds: 0
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 4
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 14800pps to 1488000pps
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 12 Gbps
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Desktop
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 125 x 75 x 27 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DGS-F1006P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 6 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 60 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-F1006P-E)
Technical Details
| Model | DGS-F1006P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 6 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 60 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DGS-F1006P-E |
| Barcode # | 790069201226 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.8100kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.050m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






