- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 8-Port Gigabit Unmanaged Desktop Switch with 8 Gigabit RJ45 and 4 PoE Ports
DGS-1008P
Network - Switches
Features
The DGS-1008P 8-Port Gigabit PoE Unmanaged Desktop Switch enables both home and office users to easily connect and supply power to Power over Ethernet (PoE) devices such as wireless Access Points (APs), IP cameras, and IP phones while adding more Ethernet devices like computers, printers, and Network Attached Storage (NAS) onto a network. Built with home and small business users in mind, this compact PoE switch operates quietly, making it ideal for use in virtually any room or office.
- RJ-45 Ports: 8
- RJ-45 Speeds: 10/100/1000
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 8 RJ-45
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 0
- SFP Speeds: 0
- PoE++ (60w) or higher available?: No
- Number of PoE Ports: 4
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 11.90 Mpps
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 16
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: No
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 150 x 98 x 28 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DGS-1008P |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 8 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 52 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-1008P)
Technical Details
| Model | DGS-1008P |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 8 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 52 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DGS-1008P |
| Barcode # | 790069344213 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.4600kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.001600000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.







