- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 26-Port Unmanaged Long Range PoE Switch with 24 PoE RJ45 and 2 Uplink Ports
DES-F1026P-E
Network - Switches
Features
The D-Link DES-F1026P-E 26 Port Switch with 24 10/100Mbps and 2 Gigabit Ports
with 1 Combo SFP port enables you to connect Power over Ethernet (PoE) devices such as
wireless access points (APs), IP cameras, and IP phones to the network. The DES-F1026P-E
can also connect other network devices like computers, printers, Network Attached Storage
(NAS) to fit into any type of network application. The Combo SFP/RJ45 port gives you the
flexibility of using this uplink port either with copper or fibre optic cable.
with 1 Combo SFP port enables you to connect Power over Ethernet (PoE) devices such as
wireless access points (APs), IP cameras, and IP phones to the network. The DES-F1026P-E
can also connect other network devices like computers, printers, Network Attached Storage
(NAS) to fit into any type of network application. The Combo SFP/RJ45 port gives you the
flexibility of using this uplink port either with copper or fibre optic cable.
- RJ-45 Ports: 24
- RJ-45 Speeds: 10/10OMbps
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 24 RJ45 2 SFP
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 2
- SFP Speeds: 10/10OMbps
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 26
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 1000M port maximum 1488000pps
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 8.8
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Yes
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 440 x 180 x 44 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DES-F1026P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 24 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 250 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
(DES-F1026P-E)
Technical Details
| Model | DES-F1026P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 24 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 250 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DES-F1026P-E |
| Barcode # | 790069264214 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.2400kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.490m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.010499000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





