- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 8-Port Gigabit Unmanaged Desktop Switch with 8 Gigabit RJ45 Ports
DGS-1008A
Network - Switches
Features
The DGS-1008A 8-Port Gigabit Easy Desktop Switch is a cost-effective solution that features D-Link's Green Technology-providing energy savings, reduced heat, and a longer product life without sacrifieightcing performance or functionality. Along with 8 provided Gigabit ports, simple setup helps quickly expand your network and upgrade to Gigabit connectivity. Its compact size and simple design give you the freedom to place it in any environment.
- RJ-45 Ports: 8
- RJ-45 Speeds: 100Mbps
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 8 Gigabit Ethernet LAN Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 0
- SFP Speeds: 0
- PoE++ (60w) or higher available?: No
- Number of PoE Ports: 0
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 14,880 pps per port
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 16
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: No
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 142 x 75 x 22.45 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DGS-1008A |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 8 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 16 Gbps switching fabric |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 0 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-1008A)
Technical Details
| Model | DGS-1008A |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 8 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 16 Gbps switching fabric |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 0 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DGS-1008A |
| Barcode # | 790069364051 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.001782000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





