- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 18-Port Unmanaged PoE Switch with 16 PoE RJ45 and 2 Uplink Ports
DES-F1018P-E
Network - Switches
Features
The D-Link DES-F1018P-E 18 Port Switch with 16 10/100Mbps and 2 Gigabit Ports with 1 Combo SFP port enables you to connect Power over Ethernet (PoE) devices such as wireless access points (APs), IP cameras, and IP phones to the network. The DES-F1018P-E can also connect other network devices like computers, printers, Network Attached Storage (NAS) to fit into any type of network application. The Combo SFP/RJ45 port gives you the flexibility of using this uplink port either with copper or fibre optic cable.
Technical Details
| Model | DES-F1018P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 16 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 150 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
(DES-F1018P-E)
Technical Details
| Model | DES-F1018P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 16 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 150 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DES-F1018P-E |
| Barcode # | 790069271199 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.2500kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





