- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 5-Port Gigabit Unmanaged Desktop Switch with 5 RJ45 Ports
DGS-105
Network - Switches
Features
The DGS-105/108 5/8-Port Gigabit Unmanaged Desktop Switch are ideally suited for Small Office Home Office (SOHO), Small Medium Business (SMB), and Small Medium Enterprise (SME) environments. With a durable design, silent operation, and plug-and-play functionality, the DGS-105/108 switches can be easily set up and be placed in almost any location where network connectivity is required. Support for IEEE 802.3az Energy-Efficient Ethernet (EEE), 802.1p Quality of Service (QoS), and Gigabit Ethernet connection speeds provide advanced features in a compact package.
- RJ-45 Ports: 5
- RJ-45 Speeds: 10/100/1000
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 5 RJ45 Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 0
- SFP Speeds: 0
- PoE++ (60w) or higher available?: No
- Number of PoE Ports: 0
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 14,880 pps per port
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 0
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Desktop
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 90.9 x 85 x 22.4 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DGS-105 |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 5 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | No |
| PoE Budget | 0 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-105)
Technical Details
| Model | DGS-105 |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 5 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | No |
| PoE Budget | 0 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DGS-105 |
| Barcode # | 790069370656 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.000960000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





