- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 6-Port Unmanaged PoE Switch with 4 PoE RJ45 and 2 Uplink RJ45 Ports
DES-F1006P-E
Network - Switches
Features
The D-Link DES-F1006P-E 6-Port 10/100 Switch with 4 PoE Ports enables you to connect Power over Ethernet (PoE) devices such as wireless access points (APs), IP cameras, and IP phones to the network. Built with home and small business usersin mind. With a connectivity range of 250 meters, the DES-F1006P-E is ideal for surveillance deployments, and compatible with Cat.5e or Cat.6 copper cable, while 6kV surge protection helps this device withstand power fluctuations and lightning strikes.
- RJ-45 Ports: 6
- RJ-45 Speeds: 10/1 0OMbps
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 4 RJ45, 2 uplink RJ45
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 2
- SFP Speeds: 10/1 0OMbps
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 6
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 1OM: 14,800pps
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 1.2
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: No
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 125 x 75 x 27mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DES-F1006P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 6 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 60 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DES-F1006P-E)
Technical Details
| Model | DES-F1006P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 6 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 60 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DES-F1006P-E |
| Barcode # | 790069270130 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.6500kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.002237000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.









