- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 18-Port Unmanaged PoE Switch with 16 RJ45 PoE and 2 Uplink Ports
DGS-F1018P-E
Network - Switches
Features
The D-Link DGS-F1018P-E16 Port Switch with 10/100/1000Mbps and 2 SFP Ports enables you to connect Power over Ethernet (PoE) devices such as wireless access points (APs), IP cameras, and IP phones to the network. The DGSF1018P-E can also connect other Ethernet devices like computers, printers and a Network Attached Storage (NAS) to fit into any type of network application.
- RJ-45 Ports: 18
- RJ-45 Speeds: 10/100/1000
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 16 RJ45 PoE + 2 Uplink Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 0
- SFP Speeds: 0
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 16
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 14800pps to 1488000pps
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 36 Gbps
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Desktop
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 440 x 180 x 44 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DGS-F1018P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 18 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 150 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-F1018P-E)
Technical Details
| Model | DGS-F1018P-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 18 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 150 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DGS-F1018P-E |
| Barcode # | 790069201394 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.3000kg |
| Shipping Width | 0.480m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.080m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






