- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 10-Port Unmanaged PoE Switch with 8 RJ45 PoE, 2 SFP and 1 RJ45 Console Port
DIS-F100G-10PS-E
Network - Switches
Features
The DIS-F100G Series Gigabit Industrial Switches are equipped with 4 (DIS-F100G-6PS-E) and 8 (DIS-F100G-10PS-E) PoE+ capable 10/100/1000BASE-T ports and 2 SFP ports. These Switches feature a robust design making them ideal for deployment in industrial and outdoor cabinet surveillance settings, capable of withstanding the harshest environments.
Technical Details
| Model | DIS-F100G-10PS-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 10 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 240 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | DIN-Rail |
| Standard Warranty | NA |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DIS-F100G-10PS-E)
Technical Details
| Model | DIS-F100G-10PS-E |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 10 |
| SFP Ports | 2 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 240 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | DIN-Rail |
| Standard Warranty | NA |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| SKU | DIS-F100G-10PS-E |
| Barcode # | 790069202124 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.9100kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.250m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






