- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 18-Port Gigabit Smart Managed PoE Switch with 16 PoE and 2 Combo GE/SFP
DGS-1100-18PV2
Network - Switches
Features
The DGS-1100V2 Series supports surveillance VLAN for IP surveillance deployments. This gives video traffic a dedicated VLAN and higher priority through the switch, separating surveillance traffic from the rest of the network. This ensures security and guarantees the quality of the video traffic, sparing businesses the added cost of dedicated surveillance hardware. Bandwidth Control can reserve bandwidth on a per-port basis for important functions that require larger bandwidth or have higher priority.
- RJ-45 Ports: 16
- RJ-45 Speeds: 10/100/1000
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 16 PoE + 2 Combo GE/SFP
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 2
- SFP Speeds: 16
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 16
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 26.78 Mpps
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 36 Gbps
- Web-based GUI: Yes
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Desktop or 19, rack mount (mounting brackets included)
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: Yes
- IPv6 Routing: Yes
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: Yes
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: -5 to 50 C
- Unit dimensions: 280 x 230 x 44 mm
- Warranty Licence: Limited Lifetime Warranty
Technical Details
| Model | DGS-1100-18PV2 |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 18 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | 130 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | Ltd L'Time |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-1100-18PV2)
Technical Details
| Model | DGS-1100-18PV2 |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 18 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | 130 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | Ltd L'Time |
| SKU | DGS-1100-18PV2 |
| Barcode # | 790069453366 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.370m |
| Shipping Length | 0.370m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








