$92.00
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
RB260GSP5x Gigabit PoE out Ethernet Smart Switch, SFP cage, plastic case, SwOS
The RB260GSP is a small SOHO switch, which features power output on it’s ethernet ports. Ports 2-5 can power other PoE capable devices with the same voltage as applied to the unit (passive PoE over datalines only). The RB260GSP has five Gigabit Ethernet ports and one SFP cage, switching is done by an Atheros Switch Chip. The device is running an operating system designed specifically for MikroTik Switch products - SwOS.
(CSS106-1G-4P-1S)
| Details | |
|---|---|
| Product code | CSS106-1G-4P-1S |
| Switch chip model | QCA8337 |
| Dimensions | 113x139x28mm |
| Operating System | MikroTik SwOS |
| Storage size | 128 KB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 100'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -20°C to 70°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 11-30 V |
| Max power consumption | 53 W |
| Max power consumption without attachments | 5 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 11-30 V |
PoE-out
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether2-Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1 A |
| Max total out (A) | 2 A |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 5 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP DDMI | Yes |
| SFP ports | 1 |
Other
| Details | |
|---|---|
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
Certification & Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| SKU | CSS106-1G-4P-1S |
| Barcode # | 4752224002297 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
TP-LINK SX3832 Omada 24-Port 10GBASE-T L2+ Managed Switch with 8 10GE SFP+ Slots
$2,186.00 $3,299.00
Netgear M4350-12X12F 24-port Half Width Layer 3 Fully Managed Switch - XSM4324-100AJS
$3,799.00 $7,499.00
On
Sale
Sale






